صفحه اصلی | درباره این سایت | تماس با ما | فروشگاه | آرشیو مقالات | تبلیغات
Ashena eMagazine نشریه اینترنتی صفا بازگشت به صفحه اصلی
زندگی امروز مد روز دیجیتال هنر آرایش تناسب اندام آشپزخانه مدرن
ژورنال صفا
آشنائی و انتخاب گیاه بامبوی خوش یمن - بامبو 1

گیاه بامبوی خوش یمن، طی مدت کوتاهی توانسته است جایگاه ارزشمندی بین فروشگاه های گیاهان آبی_ بادی و دوستداران آنها بازکند. اگر هنوز موفق به خریدن این گیاه نشده اید و به آن علاقمندید، مطمئناً یکی از آشنایان و یا دوستان شما که به این نوع گیاهان نیزعلاقمند است، یکی از آنها را به عنوان هدیه به شما خواهد داد. در حقیقت گفته می شود این نوع گیاه هنگامی برای ما خوش یمن است که به ما هدیه داده شود. اما این بدان معنا نیست که اگر شما خودتان گیاه را بخرید برایتان خوش یمن نخواهد بود بلکه می توانید آن را خریداری کرده و به خانه و یا محل کار خود هدیه دهید.

بابمبو به دلیل رشد سریع، استقامت و پایداری در برابر شرایط محیطی، سمبل خوش یمنی و موفقیت است. بامبوی خوش یمن گیاه مشهوری است و افراد زیادی طرفدار نگه داری آن در منزل هستند. چرا که به مراقبت چندانی نیاز ندارد و در حقیقت مناسب افرادی است که به دلیل مشغله زیاد، وقت رسیدگی به گیاهان را ندارند و یا اطلاعات کافی در باره نگه داری از گیاهان ندارند. مقاومت بامبو نیز به این دلیل زیاد است که مناسب نگه داری در جاهایی است که فاقد نور طبیعی و یا نور ضعیف می باشد. یکی دیگر از محاسن این گیاه این است که به جای صرف هزینه های گزاف که معمولاً برای تهیه گیاهان بزرگ و پرحجم استفاده می شود، باهزینه اندکی می توانید گیاه بامبوی زیبایی داشته باشید که در فضای اندک، زینت بخش میز محل کار یا منزلتان باشد.

lucky-bamboo1.jpg

اگر میخواهید از خواص درمانی بامبو استفاده کنید، باید گیاهی را انتخاب کنید که قوی و سالم باشد. علی الرغم عدم نیاز این گیاه به مراقبت، نمی توان به این نتیجه رسید که این گیاه فنا ناپذیر است! من هنگامی به این نتیجه رسیدم که گیاه بامبو را سریعاً در خاک کاشتم! بعد از اینکه این بلا را به سر "بامبوی بد شانس" خودم آوردم تصمیم گرفتم همیشه قبل از خرید گیاه جدید، حتما در باره آن گیاه اطلاعات لازم را به دست بیاورم. من به قولی که به خودم داده بودم عمل کردم و بعد از آن هیچ گیاه بامبوی خوش یمنی را نکشتم.
من در اینجا تمامی تجربیاتی که به دست آوردم به شما نیز آموزش می دهم تا خوش یمنی این گیاه تا سالیان سال با شما و خانوادتان باشد.

چگونگی انتخاب دسته ای از بامبوی خوش یمن:
اگر شما قصد خرید بامبو از یک مغازه گل فروشی، گلخانه و یا مراکز مخصوص تولید این گیاه را دارید، گیاهانی را انتخاب کنید که سبز روشن بوده و برگ های سالمی داشته باشد. گلدان محتوی این گیاه باید تا نصفه حاوی آب وریشه های کوچک آن نیز قابل مشاهده باشد. برگ های زرد و قهوه ای، ساقه زرد، کوفتگی ساقه، خراشیدگی و کرم خوردگی بیانگر گیاهی است که به اندازه کافی سالم نیست. اگر گلدان خاک دارد، خاک آن باید مرطوب باشد نه آنقدر که پر از آب باشد و نه آنقدر که خشک باشد. اگر گیاه بامبوی شما به وسیله پست برای شما فرستاده شده است و گیاهی زرد و خراب است فوراً با فروشنده تماس بگیرید و درخواست تعویض آن را کنید.
گیاهان بامبو معمولا در آب رشد میکنند و گاهی برای ثبات گیاه در داخل آب آن از سنگریزه های تزئینی و یا تیله های زیبا استفاده می کنند. معمولا چندین ساقه بامبو به وسیله یک ربان قرمز و یا طلائی به هم متصل می شوند که معمولاً این کار سمبل خوش شانسی است.( اگر شما گیاه بامبویی را هدیه گرفتید که ربان قرمز و یا طلایی نداشت، خود شما به راحتی می توانید ربانی تهیه کنید و به آن متصل کنید اما مراقب باشید که ربان را آنقدر سفت نبندید که باعث صدمه به ساقه ها شود.) معمولا بامبوهای پیچ دار گران تر هستند چرا که هنگام رشد این گونه پرورش داده شده اند. بعضی از افراد معتقدند که این نوع بامبو باعث خوش یمینی بیشتر است چرا که از انواع دیگر گرانتر است. اگر بخواهید شما هم می توانید با در نظر گرفتن شرایط مناسب و صبوری، ساقه راست گیاه بامبوی خود را به یک ساقه پیچ دار تبدیل کنید. البته من این موضوع را پائینتر آموزش خواهم داد.

lucky-bamboo2.jpg
بامبوهایی که در آب رشد می کنند، معمولا احتیاج به یک گلدان شیشه ای و یا سفالی دارند. مزیت گلدان های شیشه ای این است که شما به راحتی میتوانید سنگ های تزئینی و میزان آب گیاه را مشاهده کنید( و به راحتی میزان آب موجود در گلدان و کیفیت آن را بررسی کنید.) اما عیب بزرگ آن این است که حتی با قرار گرفتن گیاه در شرایط نوری کمینه، جلبک ها رشد میکنند. جلبک ها برای ادامه زندگی به نور احتیاج دارند و بنابراین استفاده از گلدانی که دیواره آن کدر باشد و یا گلدان های سفالی بسیار مناسب تر است.

معمولا بامبو شاخه ای یا دسته ای به فروش میرسد و یا اینکه داخل محوطه ای آنها را قرار می دهند تا شما به راحتی بتوانید بامبوهای مورد نظر خود را انتخاب کرده و داخل گلدان با سنگ ( و یا تیله های) مورد نظر خود آنهارا تزئین نمائید. اما در این صورت شما مجبور خواهید بود که از گیاه خود مراقبت کرده تا موقعی که ریشه ها به وجود بیایند. اگر نمیتوانید مراقبت های لازم را به عمل بیاورید، بهتر است بامبوهایی را بخرید که قبلا در گلدان چیده شده و ریشه دار شده اند.

به دلیل رشد ایده آل بامبوی خوش یمن در آب، شما می توانید آنها را داخل حوض آب و یا چشمه آب قرار دهید به شرطی که عمق آب کم باشد و نصف ساقه بامبو هانیز از آب بیرون باشد. در این صورت می توانید محیط اطراف بامبوها را نیز با سنگ ریزه و تیله های دلخواه خود تزئین و پر کنید.

ترجمه: بیتا نجف زاده

سایر مقالات بامبو:

بامبو چند ساقه باشه و کجا قرار دهیم - بامبو 2

چگونه از گیاه بامبوی خوش یمن نگه داری کنيم؟ - بامبو 3

چند نکته دیگر در باره نکهداری گیاه بامبوی خوش یمن - بامبو 4


[منبع]
عليرضا:

مطالب بسيار ارزنده اي هستند. ممنونم

زهره:

عالیه مرسی از اطلاعات مفید و ارزشمندتون

سیدجابر:

خیلی خوب بود

لیلا:

درمورد افات و کرم بامبو مطلبی دارید؟


الان نداریم ولی موضوع مناسبی است بزودی در مورد آن مطلبی منتشر خواهیم کرد

hamid:

با سلام
خیلی مفید بود ولی در رابطه با پیچدار کردن آن مطلبی نیافتم.

هدی:

خیلی جالب بود ولی رشد ریشه های بامبو تا چه حد رشد می کند؟

دریا:

سلام
ریشه های بامبوی من در اب حجیم شده و به رنگ نارنجی در امده! طبیعیه؟!
اول سفید بود!

غزل:

عالی بود ممنون در مورد نحوه پیچ دار کردن آن چیزی پیدا نکردم . راستی تعداد بامبو در خوش یمنی آن موثر است؟

بدون نام:

مرضيه : عالي بود در مورد اين كه أيا تعداد در رشد تاثير دارد يا خير توضيح داده نشد

سميرا:

من يك بامبو خريده بودم كه فقط يك برگ كوچك داشت و از همون لحظه ي اول واسم بد آورد.خيلي هم بهش مي رسيدم اما اصلا خوش يمن نبود.طي مراسمي با هم اتاقيم كه اسمشو بامبو كشون گذاشتيم بامبو رو از اتاق بيرون كردم.ميشه بگين چرا بامبوي من اينجوري بود؟چرا اصلا خوش يمن نبود؟خوب شابد تنها بوده یا اینکه محل نگهداری اش خوب نبوده. قبل از اینکه تهیه کنید، سلامتی شو از دست داده بوده
بهتر بود دو تا دیگه میگرفتید و کنارش می گذاشتید

elena.a:

سلام جالب بود ولی قابل توجه عزیزانی که این گیاه رو خوش یمن می دونند :
باید عرض کنم که همه این ها خرافاتی بیش نیست که از آسیای شرقی و هند وارد شده اند.5عنصر آب، خاک ، آتش ، چوب، باد وجود دارد که این گیاه انرژی های همه این عناصر را در برمی گیرد به همین دلیل انرژی های منفی را دور می کند . سعی کنید به علم روی بیاورید نه خرافه ...

فاطمه :

خیلی خوب نبود

نازیلا:

پس چرا در باره ی پیچ دار شدن بامبو توضیح ندادید.

در یکی از مقاله ها در مورد پیچ دار شدن بامبو توضیح داده شده است

وحيد:

سلام خيلي گياه زيبايي هستش فقط يه سوال برام پيش اومده كه براي قلمه زدن ميگن چسبي رو به جاي بريده شده بامبو زد.اون چسب رو از كجا ميشه تهيه كرد؟


کسی جواب سوال ایشون رو میدونه؟

علي :

خيلي عالي بود من هر چي رو كه مي خواستم فهميدم اميد وارم بامبو براي همه عشق و خوشبختي و شانسو هديه بده .

سمیرا:

من دو ساله بامبودارم و داره صاف میره بالا به سقف رسیده وزشت شده چیکارش کنم؟

سهیلا:

مطالب مفیدی بود دلیل روبان قرمز را نمیدانستم که فهمیدم متشکرم

سيما:

گلدان من شيشه اي است. اما رنگ آن آبي مي باشد. آيا رنگ گلدان مهم است؟ مرسي از اطلاعات خوبتون.


خیر مهم نیست . . . خوش شانس باشید

ليلا:

ليلا : مطالبتون خيلي مفيد بود ،ميگن كه بامبو رو اگه هديه بگيري واست خوش شناسي مياره . در جواب سوال وحيد كه گفته چسب رو از كجا ميشه تهيه كرد بايد بگم كه من از چسب استفاده نكردم ولي با خاكستر رنگ كردم كه خيلي بهتر شد. بازم تشكر از مطالبتون.

محمد:

خوب بود .
من براي قلمه زدن به جای چسب از قطرات شمع استفاده کردم و جواب داد و الان هم جوانه زده.

رعنا:

خيلي خوب بود مطالبتون دستتان درد نكنه

نادیا:

با تشکر از شما ما تو خونمون یه عالمه گل داریم و مامانم خیلی چیزا از گل میدوونه و معمولا برای قلمه زدن از قیر استفاده میکنه.


خوب ازش بخواهید تحربیاتش رو بنویسه و در سایت به نام خودش منتشر کنیم
ثواب داره

حسن:

سلام ممنون از اطلاعاتتون فقط اون چسب رو بهم معرفی کنید (چسب قلمه زنی)

سارا:

سلام. بسیار عالی بود و بامبو واسه من و خانواده ام بسیار خوش یمن بود چون بعد از خریدش خانه خریدیم.

میثم:

سلام لطفا در مورد پیچ دادن به بامبو اطلاعاتی بدهید

رزيتا :

دستتون درد نكنه اطلاعات كامل و مفيد بود من كه استفاده لازم رو بردم .
مرسي .

سارا:

سلام خسته نباشید
باتشکر از زحمات شما
من واقعاً به این اطلاعات نیاز داشتم
بسیار عالی بود
کامل و جامع

مرضیه:

سلام
من تعداد زیادی بامبو دارم ، اما فقط یکی از آنها بعد از اینکه ساقه جوانه زد ؛ بالای ساقه که چسب یا شمع زده شده داره زرد میشه و نمی دونم باید چکار کنم؟
فقط در آب نگداری می کنم و اصلا کود نمی دهم
لطفا راهنمایم کنید
با تشکر

قطره تقویت کیاه بامبو از گل فروشی تهیه کنید

مرضیه:

سلام
من جواب وحید می دونم. احتیاج به چسب یا شمع نیست می تونید از لاک ناخن هم استفاده کنید. بهتر لاک سبز بزنید تا همرنگ ساقه باشه

مرضیه:

تجربه های شخصی

من 80 شاخه از انواع مختلف بامبو دارم. با تجربه رو بامبوهای خودم جابه جایی رو زیاد دوست ندارن هفته ای یکبار هم 2- 3 تا یخ بریزین تو آبشون، برگاشونم با آب زیاد اسپری کنین . بهتر هر از گاهی بامبو به حمام ببرید تا بخار آب روی برگهاش بشینه. برای تمیز کردن برگهاش می توانید در اسپری آب مقداری کمی شیر بریزد و به برگهاش بپاشید تا برگهاش تمیز بشن. هفته ای یکبار یا دو هفته یکبار هم آبشون رو عوض کنین. اگه شمع یا چسب بامبو کنده شد ، جاش می تونید لاک ناخن بزنید اگه لاک سبز باشه که چه بهتر. بهتره آب تصفیه به بامبو بدید اگر آب تصفیه ندارید ، آب را چند ساعت بگذارید بماند بعد به بامبو بدید ؛ من برای آنها از آکواریوم فروش ها دستگاه فیلتر تصفیه آب خریدم و گذاشتم توی آبشون چون تعداد بامبوها زیاده نمی تونم آبشونو عوض کنم.

مرضیه:

در جواب میثم :

گياه بامبو گياهي است که معمولا ساقه هايي مستقيم دارد. اما اگر بخواهيد گياهي پيچ دار داشته باشيد، بايد نقاط حساس به نور گياه را شناسايي کنيد و به وسيله اين نقاط، گياه پيچ داري بسازيد. براي اين کار به مکاني احتياج داريد که نور زيادي نداشته باشد اما منبع نوري داشته باشد که از آنجا نور به يک سمت گياه بتابد.(توجه داشته باشيد ، گياه خود را در معرض نور مستقيم خورشيد قرار ندهيد.) حتي بهتر است براي اين کار از يک جعبه مقوايي استفاده کنيد.
براي اين منظور، جعبه اي را انتخاب کنيد که از گياهان بامبوي شما بلندتر باشد. انتها و يک سمت آن را ببريد و داخل گلدان حاوي بامبوها قرار دهيد. جعبه را طوري روي گياه قرار دهيد که قسمتي را که بريده ايد به سمت پنجره باشد. بالاي جعبه و سه طرف ديگر آن نيز پوشيده باشد. بعد از مدتي متوجه خواهيد شد که ساقه گياه به سمت نور خم شده و به آن سمت گرايش دارد. بعد از اينکه چرخش محسوسي در ساقه گياه پديد آمد، آرام آرام گلدان را حدود دوسانت بچرخانيد. گياه همچنان به سمت نور خواهد چرخيد و اگر شما هر بار گلدان را آرام بچرخانيد ، بعد از مدت زماني شاهد بامبوي پيچ دار زيبايي خواهيد بود.
 گياه بامبو رشد بسيار کمي دارد ( حدود 3 تا 9 سانت در سال) بنابراين اين عمل احتمالا مدت زيادي طول خواهد کشيد.

مسعود:

با تشکر از مقاله شما
میخواستم در مورد پیچ دادن شاخه ها بامبو و یا شکل دادن به اونها صحبتی بشه ؟
البته اگر بلد هستید
ممنونم

مرضیه:

در جواب مسعود
من یکبار از کسی که کار تولید بامبو داره پرسیدم چطوری اینها پیچ دارند؟ گفت : ما بامبوها رو در لولهای مثل لوله آزمایشگاه که پیچ داره قرار می دهیم تا درون اونا رشد کنه. وقتی بامبو بزرگ شد و ساقه کلفت شد خودش این شیشه را می شکنه اگر هم نشکست ما وقتی ببینیم که خوب پیچ خورده خودمون شیشه رو می شکنیم.

مرضیه:

در سایت مجله جامع کشاورزی و فضای سبز در قسمت گلهای آپارتمانی روش پیچ بامبو را توضیح داده:
روشهای پیچ دادن:
اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است.

تئوری اول:
گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند.

تئوری دوم:
گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند.

تئوری سوم:
گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند.

تئوری چهارم:
منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند.
تئوری پنجم:
گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.

مرضیه:

اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟
در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).

سمیرا:

سلام ریشهای بامبو من سر به فک کشیده چه کار کنم

عصمت هستم :

من یک دانه بامبو در خانه دارم وخیلی دوست دارم درگلدان خاک گذاشتم پاین ساقه زرد شد پوسید بلافاصله ساقه پوسیده بریدم درداخل آب گزاشتم خوب شده آیا میتوانم ساقه که بلند شد ببریم داخل آب بگذاریم لطفن راهنمایی کنید

سارا:

سلام من دو سه هفته پیش 3 تا بامبو خریدم چند روز بعدش یک هفته رفتم مسافرت وقتی برگشتم دیدم برگهای دو تاشون زرد شده.آب گلدونو عوض کردم از قطره ی تقویتیم استفاده میکنم ولی الان بعد از ده روز دیدم برگهای سومین بامبو هم زرد شده/من دلیلشو نمیدونم و نمیدونم باید چیکار کنم.میشه راهنماییم کنید.

سارا:

سلام من دو سه هفته پیش 3 تا بامبو خریدم چند روز بعدش یک هفته رفتم مسافرت وقتی برگشتم دیدم برگهای دو تاشون زرد شده.آب گلدونو عوض کردم از قطره ی تقویتیم استفاده میکنم ولی الان بعد از ده روز دیدم برگهای سومین بامبو هم زرد شده/من دلیلشو نمیدونم و نمیدونم باید چیکار کنم.میشه راهنماییم کنید.

مهسا:

ممنون از اطلاعاتتون . رنگ برگهاي بامبوي منزل ما روشن شده است.مي خواستم دليلش را بپرسم و لطفا بگوييد مشكل چيه و چه كاري بايد بكنم.

سعید:

ما یه بامبو داریم که بعد از پیچهاش داره کج بالا میره لطفا راهنمای کنید

بنفشه:

بامبو های من بلند و زشت شدهاند لطفا برای کوتاه کردنشان راهنمایی کنید

بنفشه:

بامبو های من بلند و زشت شدهاند لطفا برای کوتاه کردنشان راهنمایی کنید

شروین:

سلام . من بامبوهایی داشتم که بی نهایت زیبا و قشنگ شده بودند و رشد خوبی داشتند ولی بعد یکهو شروع به سفید شدن کردن و همه اشان سفید شد انداختم بیرون و دوباره خریدم هم ریشه دارند و هم با نشانه هایی که برای خرید دادید مطابقت داشتند ولی مجددا" 1 از آنها شروع شد به زرد شدن و کاملا" زرد شده 2 هم داره یواش یواش زرد میشه از نظر آب و نور و جایشان خوب است میشه من را راهنمایی کنید که چکار کنم با تشکر

بدون نام:

لطفا در مورد معانی تعداد شاخه ها نیز یک مقاله بگذارید

محسن:

سلام
ممنون از مطلب مفيدتون . . .
من 4 تا بامبو 2سال پيش خريده بودم كه الان قدشون حدود 1 مترونيم شده ولي ساقه هاش خيلي نازك مونده از قطره هم استفاده كردم .
لطفا راهنماييم كنيد
با تشكر

ستاره:

خوب است ولی گیاه من در حال زرد شدن است

رضا:

ممنون .بسيار خوب بود

behzad:

آیا این بامبوها همان بامبوهایی هستند که چند صد متر درازمیشوند؟؟؟؟؟فقط نظراتی که به زبان فارسی نوشته شده باشند، منتشر می‌شود.
فروشگاه صفا فروشگاه صفا
زینو: اولین دستگاه درمان جوش بدون نیاز به تجویز پزشک زینو یک وسیله درمانی شخصی است که تحولی فوق‌العاده در درمان جوش ایجاد کرده‌است. تاثیر ادامه دارد ...
دستگاه بادکش رومک : ( Romac Cupping ) این دستگاه ترکیبی از بادکش درمانی و مگنت درمانی بوده که برای رفع خستگی و ادامه دارد ...
دستگاه تصفیه هوا و ضدعفونی کننده محیط نتیجه بررسی های و تحقیقات انجام شده نشان می دهد همواره محیط های بسته 10 ادامه دارد ...
دستگاه وکیوم برای بانوان با به کار بردن روشی آسان ,مطمئن و نتایج زود بازده و با سابقه کاربرد ادامه دارد ...
تبلیغات تبلیغات
فروشگاه ساز شاپفا
سایت مد لباس و لباس شب
لیست عکاسی های ایران
فروشگاه اینترنتی داروهای گیاهی و عطاری انلاین
فرهنگ نام فارسی
سوپربلاگ